Program of the 14th Atlasz Sports Day

Overall Schedule



Sports in alphabetical order


Badminton I. / Badminton II.

11:30 a.m. – 2:30 p.m. / 5:00 – 6:00 p.m.
BME Sports Center, ground floor, Main Hall
You can play on three courts with your friends.
Three volunteers will be there to assist you.
This sport can be tried in the framework of regular Atlasz trainings as well!

Climbing I. / Climbing II.

11:30 a.m. – 2:30 p.m. / 3:00 a.m. – 5:00 p.m.
BME Sports Center, ground floor, climbing hall
You can try this sport on 10 ropes with shoes and all the necessary equipment, under the supervision of an expert.

Dancing – Charme

11:30 a.m. – 2:00 p.m.
BME Sports Center, basement, Arena
At the first 60 minutes you can learn the basics of same sex dancing, while during the second dance session you can practice your moves with experienced dancers and the trainers of Charme.
Same sex dancing can be tried by Charme Hungary as well!

Fitness I. / Fitness II. / Fitness III.

12:00 – 1:00 p.m. / 3:00 – 4:00 p.m. / 6:00 – 7:00 p.m.
BME Sports Center, basement, Small Room
The first fitness session will be functional training, the second one will be standard + box aerobic, while the third one will be about stretching.
The fitness trainings will be held by Katalin Kalocsán and Szilárd Fenyvesi fitness coaches.
This sport can be tried in the framework of regular Atlasz trainings as well!

Floorball

3:00 p.m. – 7:00 p.m.
BME Sports Center, ground floor, Main Hall
An assigned volunteer will be there to assist you.

Girls football - Labrisz

11:00 a.m. – 2:00 p.m.
BME Sports Center, ground floor, Main Hall
An assigned volunteer will be there to assist you.

Karate I. / Karate II.

1:00 – 2:30 p.m. & 3:30 – 5:00 p.m.
BME Sports Center, first floor, Tatami room
The first training session will be about karate moves, while during the second one you can learn fighting routines.
The trainings will be held by Katalin Holland.

Ricochet I. / Ricochet II.

10:30 – 12:30 p.m. & 3:00 – 5:00 p.m.
BME Sports Center, basement,ricochet courts
You can try this sport in two courts for 2x120 minutes.
A professional coach and an assigned volunteer will be there to help you.

Spinning I. / Spinning II.

1:00 – 2:30 p.m. & 5:30 – 7:00 p.m.
BME Sports Center, basement, Spinning room
Both spinning classes will be held by spining trainer József Pétercsák.

Squash I. / Squash II.

10:30 a.m. – 1:30 p.m & 3:00 – 6:00 p.m.
BME Sports Center, ground floor, squash courts
You can use four courts for 2x3 hours.
A professional coach and an assigned volunteer will be there to assist you.
This sport can be tried in the framework of regular Atlasz trainings as well!

Table tennis - qLit

3:00 – 7:00 p.m.
BME Sports Center, basement, Arena with 6 tables.
An assigned volunteer will be there to assist you.

TRX I. / TRX II.

1:30 – 2:30 p.m. / 4:30 – 5:30 p.m.
BME Sports Center, basement, Small Room
The trainings will be held by András Lakatos TRX couche.

Welcome speech

2:30 – 3:00 p.m.
BME Sports Center, basement, Arena
Ceremoniously greet you!

Yoga I. / Yoga II.

11:00 – 12:30 a.m. / 5:30 – 7:00 p.m.
BME Sports Center, first floor, Tatami room
The first yoga session will be a dynamic & strengthening one; the second will be about stress relief and detoxification.

Zumba

10:00 – 11:30 a.m.
First training: BME Sports Center, basement, Small Room; second training: first floor, aerobic room
The trainings will be held by Vyshetravskaya Margarita.

See you at the 14th Atlasz Sports Day on 7th April 2018!